Kosovë

Arrestohet një mjek, dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare

B.A me profesion mjek është dërguar në mbajtje për 48 orë, pasi i njëjti dyshohet se ka keqpërdorur pozitën spo autoritetin zyrtar. Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie. “Me urdhër të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK), Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Policinë e Kosovës, kanë […]

Read More

Humb jetën 23 vjeçarja në Drenas, familjarët thonë se vdiq pasi e mori vaksinën kundër COVID-19

Një 23 vjeçare në Drenas ka ndërruar jetë, por familjarët e saj thonë se vdekja ndodhi tri ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër coronavirusit. Familjarët e 23 vjeçares, Zarife Imeri, në rrjetet sociale kanë shpërndarë lajmin për vdekjen e saj, teksa thonë se ajo ka humbur jetën 48 orë pasi është […]

Read More

Mbledhja e qeverive Kosovë – Maqedoni e Veriut, këto janë 11 marrëveshjet që do të nënshkruhen

Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të nënshkruajnë 11 marrëveshje bilaterale në takimin e sotëm të përbashkët në Shkup. Njëra ndër to do të jetë edhe studim i fizibilitetit për rrugën Prizren–Tetovë dhe rregullimi kufitar të komunikacionit hekurudhor. Këtë e ka bërë të ditur shefi i kabinetit të kryeministrit Albin Kurti, […]

Read More

Sot mbahet seancë e përbashkët qeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qeveria e Republikës së Kosovës sot do të mbajnë seancën e parë të përbashkët qeveritare, që do të udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Para nisjes së seancës së përbashkët do të ketë ceremoni të pritjes zyrtare, takim kokë më kokë mes […]

Read More

Deputeti i LVV-së për debatin rreth hapjes së arkivave: Serbisë duhet t’ia heqim pretekstin se ne po fshehim diçka

Deputeti i LVV-së Enver Dugolli thotë se debati për arkivat e UÇK-së është ekzagjeruar. “Serbia pretendon se UÇK-ja ka arkiva të veçanta. Ne kemi thënë se Arkivi i Kosovës është i hapur dhe çdokush mund të vijë e të hulumtojë. Ne nuk duhet të biem në grackën e Serbisë pasi asgjë nuk kemi fshehur dhe […]

Read More

Xhavit Jashari: Arkiva e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së ka vetëm emra

Kryetari i Shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve të UÇK-së, Xhavit Jashari, ka thënë se ushtria jonë nuk ka pasur as nuk ka arkiva. Jashari në “Debat Plus” ka akuzuar politikanët për gabimet e bëra në bisedime me Serbinë. “Delegacionit tona që kanë shkuar në bisedime kanë rrëshqitur: Ata ose nuk kanë qenë të informuar, ose […]

Read More
Shqipëri

Temperaturat deri në 33 gradë, por si do të ndryshojë moti pasdite

Shqipëria do të ndikohet nga kalime vranësirash të lehta në pjesën e parë të ditës, e më pas gjatë orëve të pasdites pritet që të ketë kalime më të dendura vranësirash në të gjithë vendin, por nuk pritet reshje shiu. Sipas MeteoAlb, orët e para të ditës paraqiten në ndikimin e motit të kthjellët kryesisht […]

Read More

Përplasja Rama-Kurti, analistët: Rama s’e ka në patronazh Kosovën

Pavarësisht se ishte vizita e fundit e Angela Merkel në pozitën e saj si kancelare, vëmendjen më të madhe në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Tiranë, e mori përplasja në deklarata mes dy kryeministrave shqiptarë Rama dhe Kurti mbi Open Balkan. Në Kosovë, disa prej analistëve e shohin me çudi insistimin e kryeministrit […]

Read More

Befason Merkeli me përgjigjen ndaj Ramës: Pajtohem për diellin, po jo ndoshta me humorin

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk ka kursyer buzëqeshjen teksa ka dëgjuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama ku e fton të vizitojë sërish Shqipërinë që të “shpërblehet me diellin dhe humorin ballkanik“. Duke buzëqeshur, Merkel i përgjigjet: “Për humorin ndoshta do të duhej të shtjelloheshit më shumë, kurse sa i përket diellit jam dakord me ju”. […]

Read More

Konferenca e përbashkët/ Rama: Askush nuk e ka kuptuar më mirë se Merkel rajonin tonë! Pa të Ballkani Perëndimor nuk do të ishte njësoj

Kryeministri Edi Rama është duke mbajtur konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel. Teksa e falënderoi për të gjithë punën e bërë gjatë këtyre viteve për të gjithë rajonin, Rama tha se pa kancelaren Merkel, Ballkani nuk do ishte njësoj siç është sot dhe se procesi i Berlinit i iniciuar prej saj, e ka […]

Read More

Mjeku shqiptar në SHBA kundërshton vaksinimin e fëmijëve

Mjeku shqiptar në SHBA, Sulejman Çela kundërshton vaksinimin e fëmijëve. Ndërsa shumë qytetarë e shohim me dyshim vaksinimin kundër Covid, në një lidhje direkte në emisionin e “Quo Vadis”, Çela del gjithashtu kundër vaksinimit me detyrim. “Çdo gjë që bëhet me detyrim shihet me skepticizëm. E kemi të qartë se vaksinimi po ul vdekshmërinë, ul […]

Read More

Nesër Merkel në Tiranë, takim ‘kokë më kokë’ me Ramën

Ditën e nesërme kancelarja gjermane, Angela Merkel viziton Tiranën. Ajo do të pritet me një ceremoni në Pallatin e Brigadave, e më pas do të zhvillojë një bisidë ‘Tête-à-tête’, (kokë më kokë) me kryeministrin Edi Rama. Më tej pritet që të ketë një takim bilateral mes dy delegacioneve në Pallatin e Brigadave. Pastaj takimet do […]

Read More
Maqedoni

Mbledhja e qeverive Kosovë – Maqedoni e Veriut, këto janë 11 marrëveshjet që do të nënshkruhen

Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të nënshkruajnë 11 marrëveshje bilaterale në takimin e sotëm të përbashkët në Shkup. Njëra ndër to do të jetë edhe studim i fizibilitetit për rrugën Prizren–Tetovë dhe rregullimi kufitar të komunikacionit hekurudhor. Këtë e ka bërë të ditur shefi i kabinetit të kryeministrit Albin Kurti, […]

Read More

Zaev: Spitalet modulare janë të sigurta, kanë shpëtuar mijëra jetë

“Spitalet modulare janë të sigurta dhe të ndërtuara sipas standardeve. Ato janë lloji i njëjtë sikur edhe gjithkund në botë. Ato shpëtuan mijëra jetë dhe për momentin në to trajtohen rreth 200 qytetarë”. Këtë e deklaroi sot kryeministri Zoran Zaev, në lidhje me spitalet modulare. Ai theksoi se kontrollet në spitalet modulare janë përforcuar dhe […]

Read More

Me ceremoni zyrtare fillon mbledhja e përbashkët në mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Ka filluar ceremonia e pritjes zyrtare të Qeverisë së Kosovës nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ku sot të dy qeveritë do të mbajnë mbledhje të përbashkët. Kryeministri Albin Kurti i shoqëruar nga ministrat e Qeverisë së Kosovës, janë pritur nga Zoran Zaevi dhe kabineti i tij qeveritar. Siç njoftuan dje nga Qeveria e RMV-së, […]

Read More

Javën e ardhshme mbyllet spitali modular për coronavirus në Gostivar

Javën e ardhshme spitali modular për pacientë me coronavirus në Gostivar do të mbyllet për shkak se për momentin nuk ka nevojë. Numri i pacientëve vazhdimisht zvogëlohet dhe është çështje ditësh se kur do të mbyllet përkohësisht. “Në spitalin modular momentalisht ka tre pacientë të hospitalizuar me coronavirus, prej të cilëve me siguri do të […]

Read More

Sela: Lejet për kazino i jep ministri Fatmir Besimi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela në emisionin “Click Plus” në TV21, ka folur në lidhje me situatën politike në vend dhe zgjedhjet e ardhshme lokale. Në lidhje me akuzat e BDI-së se Arben Taravari nuk i mbyll kazinotë në Gostivar, Sela tha se lejet për hapjen e kazinove i jep ministri i Financave, […]

Read More

Shilegov: Askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit

Kryebashkiaku i Shkupit i ftuar në emisionin “Magazina Ekonomike” tha se askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit, ose nga i gjithë hartimi i decentralizimit. “Teksti që po hartojmë është i gjithi transparent dhe i qasshëm për publikun”, tha Shilegovi. Sipas tij, për këtë temë do të hapet një debat i gjerë publik, […]

Read More
SPORT

Formacioni më i mirë i xhiros së parë në Ligën e Kampionëve

Kanë përfunduar ndeshjet e xhiros së parë në grupet e Ligës së Kampionëve për edicionin 2021/22. Qysh në xhiron e parë gara më e madhe evropiane për klube na ka dhuruar spektakël, ku vlen të përmendet fitorja e Bayern Munichut në udhëtim te Barcelona 0-3. Derbi tjetër kishte edhe në Anfield, ku Liverpooli mposhti 3-2 […]

Read More

RONALDO U LARGUA SHPEJT NGA VILA, ARSYEJA ISHIN DELET

Cristiano Ronaldo kohët e fundit nënshkroi një kontratë me klubin e futbollit Manchester United. Ai gjeti një vilë të re ku do të jetonte me familjen e tij, por pas një jave ata u transferuan në një shtëpi tjetër. Ronaldo u zhvendos me gruan e tij Georgina Rodriguez dhe fëmijët sepse u shqetësuan nga zhurma […]

Read More

NUK BËJNË PUNË YJET, STATISTIKAT FLASIN PËR DËSHTIMIN E PSG NË CHAMPIONS

Edhe pse kishte që nga minuta e parë treshen e frikshme M-M-N, Paris-Saint-Germain u ndal dje në mbrëmje në një barazim 1-1 me Club Brugge. Përveç rezultatit, në fakt Club Brugge kishte edhe goditje më shumë drejt portës, gjashtë kundrejt katër të PSG-së, e po ashtu edhe goditjet që shkuan jashtë portës ishin më të […]

Read More

FIFA publikon renditjen e re – Kosova me ngritje rekord, ngjitet edhe Shqipëria

Shtëpia e futbollit botëror, FIFA ka publikuar renditjen e fundit për ranglistën e ekipeve kombëtare, ku Përfaqësuesja e Kosovës ka pasur ngritje të madhe. FIFA ka publikuar renditjen e re të ekipeve kombëtare, ku top 10 nuk është se ndryshon. Belgjika vazhdon ta kryesoj renditjen, e pasuar nga Brazili, Anglia, Franca, Italia dhe Argjentina. Në […]

Read More

Salah barazoi rekordin e Gerrardit në Ligën e Kampionëve

Mohamed Salah barazoi rekordin e Steven Gerrard te Liverpooli për më shumë gola në Ligën e Kampionëve në Anfield, pas golit kundër Milanit të mërkurën. Salah shënoi në minutën e 48-të të ndeshjes në Ligën e Kampionëve, duke barazuar ndeshjen në 2-2 pasi përfundoi me sukses një asistim nga Divock Origi. Ky ishte goli i […]

Read More

Zbulohen fjalët e Ronaldos që u tha bashkëlojtarë te Unitedi, para sfidës me Newcastlen

Cristiano Ronaldo sapo ka mbërritur, por ai tashmë është lideri i Manchester United. Ishte që kur u njoftua transferimi i tij. Dhe më shumë pas debutimit të tij spektakolar me ‘Djajtë e Kuq’: ai shënoi dy gola në ndeshjen kundër Newcastle. “Cristiano ngre të gjithë lart, i bën të gjithë të përqendrohen. Ai është gjithmonë […]

Read More
HISTORI

Prej vitit 1919, ky vend ruhet çdo orë e minutë për një arsye të veçantë

Varri i ushtarit të panjohur është një monument i ngritur në nder të kujtimeve të përbashkëta të të gjithë ushtarëve, marinsave, aviatorëve dhe detarëve të vrarë në çdo luftë. Varret e tilla mund të gjenden në shumë vende dhe janë zakonisht të profilit të lartë të monumenteve kombëtare. Ky monument ndodhet në Virixhinia të Shteteve […]

Read More

AnaIisti Turk nxjer flamurin Shqiptar në emision dhe thotë: Këta e kanë shkruajtur Historinë e Vërtetë (VIDEO)

Analisti turk nxjer falmurin shqiptar në emision dhe thotë: Këta e kanë shkruajtur historinë e vërtetë. Analisti turk Ahmet Cakar në emision nuk e ka mbajtur veten dhe ka shprehur hapur dashurinë për shqiptarët dhe për triumfet tona si popull gjithandej. Shqiptarët janë popull i vendosur, besnik dhe të suksesshëm në të gjitha lëmitë. Ata […]

Read More

Analizë: Shqipëria, Kroacia apo Serbia, cila e ka ushtrinë më të fortë në Ballkan?

Në Ballkan ushtrinë më të fu qishme po del ta ketë Kroacia e cila në këto matje është renditur në vendin e 68-të, duke e lënë prapa Serbinë e cila është në pozitën e 83-të, Shqipëria ka arritur të dalë në vendin e 90-të, duke lënë prapa kështu Slloveninë, Bosnje Hercegovinën dhe Maqedoninë. Në këtë […]

Read More

Kënga e ushtarëve Ilirë me të cilën marshonin në luftë

Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez te vitit 1888. Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin “Les Rives Illyriennes – Brigjet Ilire”, botuar në Paris në vitin 1888, gjejmë, në faqen e tij të 350, një këngë të rrallë luftarake ilire. Kënga vë në dukje trimërinë e paraardhësve tanë, […]

Read More

Eksperti amerikan: Habitem si shqiptarët e Maqedonisë nuk e përkrahin Nënën Terezën e Skenderbeun pse janë të krishterë

Njohësi i çështjeve politike në Ballkanin Perëndimor nga SHBA’ja, Alon Ben-Meir, ka shprehur shqetësimin për qasjen ndaj identitetit nacional dhe atij fetar tek shqiptarët e Maqedonisë. Ben-Meir ka thënë se ka ngelur i habitur nga ideja se si grupet fanatike fetare thonë se shqiptarët nuk duhet ta njohin Nënën Terezë si shenjtërore, e as Gjergj […]

Read More

Misteri i armëve të Skënderbeut (VIDEO)

Në vitin 2012, në 100 vjetorin e pavarësisë, pas një marrëveshje mes autoriteteve shqiptare dhe atyre austriake, u lejua sjellja ne Tirane dhe ekspozimi disa javor në muzeun Historik Kombëtar i armëve të Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Por si rrugëtuan armët e tij, nga trojet arbërore në muzeun e Vienës në Austri ? U rrëmbyen, u […]

Read More
SHËNDETI

Horoskopi 16 Shtator, ja çfarë kanë parashikuar yjet për ju

Dashi Sot ndjeni presion, por nuk duhet t’i nënshtroheni ankthit dhe panikut. Ka shumë çështje që shfaqen dhe kërkojnë zgjidhje nga ju. Shmangni çdo vendim të nxituar, sepse rrezikoni të prishni gjërat që me aq mundim I keni sjellë në vijë . Në jetën tuaj romantike, lini streset dhe tensionet mënjanë për të mos t’i […]

Read More

Horoskopi 14 shtator 2021: Nga dashuria te financat, të papriturat e sotme për çdo shenjë

Dashi Gjatë kësaj dite do dini mirë si të silleni përballë vështirësive të vogla që do ju dalin. Hëna dhe Neptuni do ju bëjnë shumë më të qartë. Nëse keni një lidhje jeta juaj do mbrohet gjithë kohës nga yjet. Ato do ju drejtojnë në rrugën e duhur dhe do kaloni çaste më të këndshme […]

Read More

Kemi gabuar gjithmonë! Banania nuk duhet të hahet në mëngjes dhe kjo është arsyeja pse

Mëngjesi është një nga vaktet kryesore dhe më të rëndësishme të ditës prandaj duhet t’i kushtoni rëndësi të madhe se çfarë përgatitni për të ngrënë. Ekzistojnë disa ushqime, që s’janë aspak të mira për t’u ngrënë në mëngjes, njofton nzoom.biz. Një nga këto ushqime është pikërisht banania. Shumë njerëz, pretendojnë se ato janë gjëja e […]

Read More

Pse duhet të konsumojmë çdo ditë fruta të thata?

Frutat e thata janë një opsion i shëndetshëm që nuk duhet të mungojë në dietën tuaj. Edhe pse nuk përmbajnë ujë, frutat e thata garantojnë sasi të larta mineralesh dhe proteinash, të domosdoshme për ta nisur ditën plot energji. Këto super ushqime gjithashtu janë ideale për të luftuar kapsllëkun dhe për të forcuar kockat tona […]

Read More

Të pavaksinuarit 11 herë më të rrezikuar të vdesin

Rezultatet e studimit treguan se derisa Delta po përhapet me shpejtësi të madhe, ata që ishin të pavaksinuar, ishin 4.5 herë më të predispozuar se ata që ishin të vaksinuar për tu infektuar, mbi 10 herë më shumë për tu hospitalizuar dhe 11 herë më shumë për të vdekur si pasojë e virusit. Studimet më […]

Read More