Kroacia rrezikohet nga një tjetër shpërthim pas tërmetit të fuqishëm atje

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Kroacinë. Menjëherë pas kësaj ngjarje mësohet se Centrali bërthamor Krško, ka pezulluar punën si pasojë procedurës së zakonshme në rast të katastrofave të mëdha natyrore, bënë me dije autoritetet.

Termocentrali është ndërtuar për të qenë rezistent ndaj tërmeteve shumë më të fortë se ato të regjistruara deri më tani në Slloveni apo Kroaci.

Epiqendra e tërmetit u regjistrua në Petrinja, ku për pasojë një fëmijë humbi jetën. Ndërkohë pjesa më e madhe e Kroacisë ka mbetur pa energji elektrike.

Shërbimet zjarrfikëse dhe emergjenca kanë dalë menjëherë në terren./syri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *