Pamje apokaliptike në Norvegji. Shtëpi të varrosura në fshatin afër Oslos

Rrëshqitja e dheut në një fshat norvegjez ka varrosur shtëpitë nën baltën e errët, duke plagosur 10 persona – njëri në gjendje kritike – si dhe 10 të tjerë janë zhdukur. Njerëzit besuan në momentin që u krijua një gropë e madhe dhe ikën dritat, se erdhi “fundi i botës”

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë të kërkojnë për të zhdukurit, të cilët përfshijnë edhe fëmijë, në fshatin Gjerdrum, 25 km (15 milje) në veri-lindje të kryeqytetit, Oslo.

Rreth 1,000 njerëz janë evakuuar deri më tani nga fshati.

Policia tha se disa njerëz kishin frikë të bllokoheshin në baltë dhe mbeturina.

“Ne jemi mjaft të sigurt se ka njerëz në zonën e prekur,” u tha gazetarëve zëdhënësi i policisë Roger Pettersen.

Ekipet e kërkimit përdorën dronë dhe helikopterë me kamera që kërkonin shenja jete nën rrënoja. Një qen u shpëtua nga vendi i ngjarjes brenda natës.

Policia gjithashtu u bëri thirrje njerëzve të mos hidhnin fishekzjarre për natën e Vitit të Ri pasi këto mund të ndikojnë në teknologjinë e kërkimit.

Më shumë se 30 shtëpi janë shkatërruar, por zyrtarët thonë se më shumë mund të humbasin nga krateri që po zgjerohet.

Kushtet kërkimore kanë rezultuar sfiduese, me temperaturat që zbresin në -1C dhe toka prej balte rezulton shumë e paqëndrueshme për të bërë të mundur ecjen e punonjësve të urgjencës.

Punonjësit e urgjencës dhe qentë e kërkim-shpëtimit u ulën me helikopter mbi strukturat që besohet se ishin mjaft të qëndrueshme për t’u ngritur në këmbë.

Pamje e rrëshqitjes së dheut nga helikopteri në Gjerdrum të Norvegjisë, 30 dhjetor 2020.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *