Day: January 2, 2021

LAJME

Këta janë emrat më të çuditshëm të fshatrave shqiptare

Nëse do t’i merrnim për studim nga rrënja e fjalës, do të kuptonim se toponimet janë tepër interesante. Në Shqipëri dhe Kosovë disa fshatra kanë emra mjaft të çuditshëm dhe nuk është për t’u habitur duke parë historikun nëpër të cilin kanë kaluar territoret shqiptare, transmeton shekulli. Ja disa prej tyre: Vithkuqi – Korça Kurveleshi […]

Read More
LAJME

Kjo është kënga më e vjetër në gjuhën shqipe e regjistruar në gramafon

”KORBA O ÇEÇO” quhet kënga që mendohet se mundë të jetë kënga me e vjetër shqiptare e regjistruar në vitin 1920. Sipas kanalit në Youtube ‘’SHQIPËRIA E VËRTET’’ që ka postuar këngën, kjo këngë është kënduar nga Riza Berati. Riza Berati konsiderohej si këngëtari më i mirë i atyre viteve në Shqipëri. Populli e quante […]

Read More
LAJME

Ky është portreti i Skënderbeut që ndodhet në kështjellën gjermane pranë qytetit Valburg (FOTO)

Tashmë është vërtetuar në mënyra të ndryshme se heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skenderbeu nuk mund të llogaritet vetëm si hero i shqipëtarëve por si hero i gjithë Evropës. /InforCulture.info Jeta, vepra dhe betejat e Skënderbeut përmenden pothuajse në të gjithë Evropën. Shumë autorë të huaj të kohës, në shekujt e kaluar por edhe sot, shkruajtën, […]

Read More
LAJME

Çifti amerikan që luftoi për Shqipërinë, Kosovën dhe Çamërinë (VIDEO)

Cili ishte çifti amerikan që kërkoi që Shqipëria, Kosova dhe Çamëria të mos ndaheshin ? Si u sulmuan nga grekët ? Letra ndaj fuqive të mëdha dhe përse u shpallën armiq ? Si u zhduk historia e tyre ? Le ta kujtojmë çiftin Kennedy ashtu siç e meritojnë…Ata sot njihen shumë pak pavarësisht se u […]

Read More
LAJME

Gazetari më i pasur në Shqipëri, Blendi Fevziu blen makinën me çmimin marramendës

Blendi Fevziu është padyshim gazetari më i pasur në Shqipëri. Ai gjeneron të ardhura të shumta nga emisioni i tij “Opinion”, por edhe nga bizneset apo pronat. Së fundmi gazetari i ka bërë vetes një dhuratë mjaft luksoze për Vitin e Ri. Fezviu ka blerë një automjet të ri, Mercedes Benz S Class, të vitit […]

Read More
LAJME

Kryeministri shqiptar që dëboi pushtuesit serb nga Kosova dhe Maqedonia Shqiptare

Kryeministri Nacionalist Mustafa Merlika Kruja foto e viti 13.gusht.1940. Kryeministri qê dëboi pushtuesit serb nga Kosova dhe Maqedonia Shqiptare dhe i bashkoi ato përsëri trungut amë Shqipërisë. Në Tokat e Lirueme Shqyptare rivendosi kudo administratën shqiptare dhe hapi shkollat shqipe. Përndryshe që nga viti 1921 në legjislacionet parlamentare dhe në shtypin shqiptar njihej me emrin […]

Read More
LAJME

Mesin vetëm dy ekipe mund ta blejnë

Lionel Mesi është i lirë të bisedojë me çdo klub për një transferim të mundshëm në qershor, sipas rregullores së FIFA-s. Kapiteni i Barcelonës kryeson listën e lojtarëve që u skadon kontrata në fund të sezonit. Argjentinasi, pas një vere të komplikuar dhe prishjes së marrëdhënies me Bartomeun, mund të mendojë i qetë për të […]

Read More
LAJME

Nora Istrefi po i lë pa mend sot të gjithë

Këngëtarja Nora Istrefi sërish është vendosur në qendër të vëmendjes, e kjo jo për ndonjë skandal. Paraqitja e saj, kryesisht grimi që e ka bërë në këto imazhe të reja që ja sjellë ka bërë që të gjithë ti kthejnë sytë nga ajo. Ndonëse e përfolur shumë për shkak të jetës private, këngëtarja kohët e […]

Read More
LAJME

Robert Berisha e thotë troç se a e ka pasur ai gruan më të bukur apo Patrisi

Mbrëmjen e djeshme, vëllezërit Berisha, Roberti dhe Patrisi ishin të ftuar në emisionin “Soiree” me Jonida Shehun në Abc News. Ata tregua shumë detaje që nuk i dinim për ta. Vëllezërit u pyetën nga moderatorja Jonida Shehu se “kush e ka pasur gruan më të bukur?”. Roberti tha se Nora dhe Tuna janë të dyja […]

Read More
LAJME

Trejsi Sejdini bombardon rrjetin- reklamon çdo pjesë të trupit

Trejsi provokoi me paraqitjen e fundit. Trejsi Sejdini është emër goxha i lakuar në mediet rozë për shkak të paraqitjeve joshëse. Së fundi, bukuroshja publikoi disa fotografi, në të cilat u shfaq e veshur me një kostum super të ngushtë. Ai kostum ia theksonte çdo pjesë të trupit, ndërsa nuk munguan komentet e pëlqimet e […]

Read More