Bitcoin tejkaloi 30.000 dollarë për herë të parë

Bitcoin ka kaluar vlerën e $ 30,000 (22,000 £) për herë të parë, duke vazhduar një rritje të mprehtë të kohëve të fundit.

Kriptovaluta virtuale arriti në 30,823.30 dollarë në 13:13 GMT të shtunën, vetëm disa javë pasi u rrit mbi 20,000 dollarë për herë të parë, përcjell portali tv21.tv

Në vitin e kaluar Bitcoin është pothuajse katërfishuar në vlerë falë interesit nga investitorët e mëdhenj që kërkojnë fitime të shpejta.

Disa analistë mendojnë se mund të rritet edhe më shumë pasi dollari amerikan bie më tej.

Vlera e monedhës amerikane u rrit në mars në fillim të pandemisë koronavirusit drisa investitorët kërkuan siguri mes pasigurisë, ajo ka rënë që prej stimulimeve të mëdha nga Rezerva Federale e SHBA. Monedha përfundoi vitin e kaluar me humbjen e saj më të madhe vjetore që nga viti 2017.

Bitcoin tregtohet në të njëjtën mënyrë si monedhat reale si dollari amerikan dhe paundi.

Kohët e fundit ajo ka fituar mbështetje në rritje si një formë pagese në internet, me PayPal ndër adoptuesit më të fundit të monedhave dixhitale./21Media

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *