Tragjedia në Ferizaj: Një 20 vjeçares nga shpërthimi, iu dogj fytyra dhe iu thye qafa

15 persona janë dërguar sot për trajtim shëndetësorë në Klinikën Emergjente në QKUK, pas shpërthimit të një bombole në një restorant në Ferizaj.

Drejtori i Klinikës Emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka dhënë informacione për gjendjen e personave të lënduar.

Në një konferencë të mbajtur bashkë me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, ai tha se 15 persona kanë kërkuar trajtim në këtë klinikë.

Lenjani tregoi se në mesin e të lënduarve ka qenë edhe një 20 vjeçare e cila ka pasur djegie në fytyrë, kokë, qafë e në pjesë të tjera.

Ai tha se për shkak të djegieve që ka marrë, ajo do të dërgohet për trajtim të mëtutjeshëm në Klinikën e Ortopedisë.

“15 të lënduar si pasojë e eksplodimit të bombolës kanë ardhur në klinikë. 3 pacientë janë në kujdesin intensiv. Ndërsa, një 20 vjeqarje e cila ka diegie të fytyrës, kokës, qafës dhe pjesëve tjera, do të dërgohet për trajtim në Klinikën e Ortopedisë. 10 pacientë po qëndrojnë ende në klinikë, pasi janë duke u trajtuar”, shtoi ai./periskopi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *