Day: January 16, 2021

Kosovë LAJME TË FUNDIT

Ish agjenti i SHIK-ut tregon detajet e padëgjuara për Fadil Syleviqin: Ja çka dinte dhe kush kishte frikë…

Gjatë ditës së djeshme, është gjetur i vdekur Polici i Kosovës, Fadil Syleviqi, i cili ishte edhe dëshmitar në Gjykatën Speciale. Syleviqi është gjetur i vdekur te liqeni i Badovcit, ka bërë të ditur Policia e Kosovës. “Sot, më 15.01.2021, pak pas orës 14:00, policia është njoftuar për një rast që ka ndodhur në rrugën […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Albin Kurti në krye të listës/ Vjosa Osmani në vend të …Ja lista e Vetëvendosjes për zgjedhjet e 14 shkurtit

Lëvizja Vetëvendosje ka shpallur 114 emrat të cilët do të marrin pjesë në zgjedhjet që do të mbahen më 14 shkurt në Kosovë. Siç shikohet edhe nga renditja, listën e kryeson Albin Kurti, edhe pse kreu I LVV është ndaluar të kandidojë në këto zgjedhje nga Gjykata Kushtetuese, Ndërsa surpriza është Vjosa Osmani, e cila […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Hoti nga Peja: Do të vazhdojmë me punë të mirë dhe të ndershme për qytetarët tanë

Kandidati për Kryeministër, Avdullah Hoti, takuar strukturat e degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Pejë. Hoti, falënderoi kryesinë, anëtarët dhe simpatizantët për angazhimin e tyre dhe mobilizimin për fitoren e LDK-së. “Komuna e Pejës është model për çdo komunë, kjo e dëshmon më së miri, nevojën për qeverisje nga Lidhja Demokratike e Kosovës. E […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Dorëzohen listat e kandidatëve për deputetë në KQZ, kjo është dhjetëshja e parë e AAK-së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka dorëzuar listën e emrave të kandidatëve për deputetë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Kësaj liste i prinë, i pari i partisë Ramush Haradinaj. Telegrafi ka siguruar nga burime të vetat listën me 60 emrat e parë të renditur në këtë listë. Kurse dhjetëshja e parë e AAK-së përbëhet nga […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Epoka e Merkel nuk ka ikur, kjo mund të jetë vetëm fillimi

Publikuar më 16.01.2021 nga erjon dervishi Emri i Angela Merkel nuk ishte në fletët e votimit në kongresin e Kristian Demokratëve (CDU) të shtunën. Ajo madje nuk bëri një paraqitje as në skenë. E megjithatë, prania e saj varej mbi ngjarjen si një perde prej kadifeje. Vendimi i partisë të shtunën për të mbështetur kandidatin […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

LISTA E KANDIDATËVE TË PDK-SË PËR DEPUTETË

Partia Demokratike e Kosovës ka publikuar listën e kandidatëve për deputetë, njofton Insajderi. Kësaj liste i prin Enver Hoxhaj, pasuar Uran Ismaili, Eliza Hoxha, Bedri Hamza e Memli Krasniqi. 50% e këtye kandidatëve garojnë për herë të parë në listën e PDK-së. Lista e plotë:  

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Çfarë po ndodh? Nënkryetari i VV’së lihet jashtë listës për deputet

Nënkryetari i VV’së Besnik Bislimi nuk është kandidat i kësaj partie për deputet. Ish-ministri i Financave dhe Transfereve nga Lëvizja Vetëvendosje, Besnik Bislimi vazhdimisht është shprehur optimist për rezultatin e VV’së në zgjedhjet e parakohshme. Bislimi nuk ishte kandidat për deputet as në zgjedhjet e kaluara. Listës së Vetëvendosjes i prin Albin Kurti pasuar nga […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Ish-anëtarja e LDK-së, Donika Gërvalla i bashkohet iniciativës së Vjosa Osmanit

Ish-anëtarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Donika Gërvalla i është bashkuar iniciativës së Vjosa Osmanit, para zgjedhjeve të 14 shkurtit 2021. Themeluesja e iniciativës “Guxo”, Vjosa Osmani ka publikuar një fotografi në Facebook me Gërvallën, duke shkruar “Si çdoherë, bashkë”. Ish-kryetarja e degës së LDK-së në Gjermani, Donika Gërvalla, në shkurt të vitit 2018, kishte […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

LDK-ja dorëzon listën e kandidatëve për deputet në KQZ

Lidhja Demokratike e Kosovës ka dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listën e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e parakohshme të cilat do të mbahen më 14 shkurt. Këtë listë e dorëzoi, ministri në detyrë i Infrastrukturës, Arban Abrashi i cili tha se sado që kjo garë do të jetë e ashpër, beson se LDK-ja […]

Read More
BOTË Kosovë LAJME TË FUNDIT

Ky është qëndrimi për Kosovën i pasuesit të Merkelit

Armin Laschet, që të shtunën u zgjodh kryetar i ri i Partisë Konservatore Gjermane (CDU), partisë së kancelares Angela Merkel, është i njohur për qëndrimet e tij ndaj Kosovës.Ai kishte kundërshtuar ashpër qëndrimin e politikanit gjerman Thilo Sarrazin që kishte thënë se turqit po e pushtojnë Gjermaninë me natalitet të lartë si qytetarët e Kosovës, […]

Read More