Epoka e Merkel nuk ka ikur, kjo mund të jetë vetëm fillimi

Publikuar më 16.01.2021 nga erjon dervishi

Emri i Angela Merkel nuk ishte në fletët e votimit në kongresin e Kristian Demokratëve (CDU) të shtunën. Ajo madje nuk bëri një paraqitje as në skenë. E megjithatë, prania e saj varej mbi ngjarjen si një perde prej kadifeje.

Vendimi i partisë të shtunën për të mbështetur kandidatin e saj të preferuar – Armin Laschet, Kryeministri i dashur i Nordrhein-Ëestfalen – ishte më shumë se një sinjal që CDU do të mbajë kursin e Merkel në një periudhë afatshkurtër. Kjo arriti në njohjen zyrtare që Merkel ka lënë një vulë të pashlyeshme në partinë më të madhe politike të Gjermanisë, një e cila me gjasë do ta përcaktojë atë për vitet që vijnë. Shumë konservatorë gjermanë kundërshtojnë politikat e Merkel mbi refugjatët, ekonominë dhe madje edhe pandeminë. Gjatë dy viteve të fundit, atyre u është dhënë jo vetëm një, por dy mundësi për t’i dhënë fund epokës së Merkelit, duke dështuar në të dyja provat.

Duke pasur parasysh mundësinë për të kthyer orën dhe për të ripërtërirë qasjen tradicionale konservatore të CDU-së ndaj çështjeve sociale dhe ekonomike, delegatët e partisë vendosën që në vend të kësaj të qëndrojnë në përqendrimin e Merkelit.

Edhe nëse Laschet, i cili përballet me detyrën sfiduese të bashkimit të partisë pas tij përpara një numri të madh të zgjedhjeve të ardhshme rajonale, duhet të qëndrojë mënjanë dhe t’i hapë rrugë kryeministrit të njohur bavarez Markus Söder në garën për kancelar, blloku konservator i Gjermanisë nuk ka gjasa të braktisë Merkel.

Një vështrim në rekordin e kancelares shpjegon pse. Për 16 vjet, ajo ka arritur të dominojë politikën gjermane duke tejkaluar ndarjen ideologjike. Ndërsa qasja e saj i kushtoi partisë mbështetjen e disa konservatorëve, shumë prej të cilëve u zhvendosën tek alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë, ajo gjithashtu zgjeroi thirrjen e Demokristianëve, veçanërisht midis grave, çelësi i suksesit elektoral.

Votimi i së shtunës ishte një njohje nga CDU që nëse partia dëshiron të ruajë dominimin e saj, ajo duhet të zhvillohet me shoqërinë gjermane duke përqafuar një qasje më fleksibile, liberale për shumë çështje, një strategji që shumë do ta quanin Merkelizëm.

Së pari Merkel, pastaj partia

Në rastin e parë, fitorja e Laschet ndaj Friedrich Merz, konservatorit tradicional që ishte i preferuari i krahut të djathtë të CDU, vështirë se ishte komandues. Laschet fitoi 53 përqind në 47 përqind të Merz. Por në këtë epokë të politikës së thyer, ku disa zgjedhje kombëtare vendosen nga një grusht votash, një epërsi prej pesë përqindësh është praktikisht një epërsi e madhe. Për më tepër, Merz, një rival i Merkel që po kthehet dekada pas, nuk u vlerësua thjesht nga Laschet. Ai gjithashtu humbi dy vjet më parë nga Annegret Kramp-Karrenbauer, zgjedhja origjinale e kancelarit për ta pasuar atë.

Me fjalë të tjera, debati mbi drejtimin e CDU është vendosur për një të ardhme të parashikueshme.

Merkel la pak dyshime në atë pikë të shtunën. Merz, vetëm disa orë pas humbjes së tij, ofroi të bashkohej me kabinetin e saj si ministre e ekonomisë, një post i mbajtur aktualisht nga i besuari i Merkel Peter Altmaier. Merkel, përmes zëdhënësit të saj, e hodhi poshtë shpejt idenë, duke thënë se ajo nuk kishte plane për një riorganizim.

Merkel tani është e gatshme të tërheqë bëmat më të rralla politike për liderët në një demokraci parlamentare, duke përcaktuar jo vetëm kohën e daljes së saj nga pushteti, por identitetin e pasardhëses së saj dhe axhendën afatgjatë të partisë së saj.

Pavarësisht nëse çështja është politika e jashtme apo ekonomia, Laschet nuk e fshehu qëllimin e tij për të ndjekur politika të ngjashme me Merkel.

Edhe fusha e Laschet për delegatët ishte krejtësisht Merkelian: “Unë nuk mund të jem një shoëman i shkëlqyeshëm, por unë jam Armin Laschet dhe ti mund t’i besosh kësaj”, tha ai në kongres.

Laschet inkurajoi gjithashtu kolegët e tij konservatorë që të përballen me një realitet që flitet rrallë.

“Shumë njerëz tërhiqen së pari nga Angela Merkel dhe pastaj nga CDU”, tha ai, duke shtuar se besimi dhe besueshmëria që Merkel gëzon brenda dhe jashtë vendit nuk mund të transferohet thjesht nga një udhëheqës te tjetri, por duhet të “fitohet”.

Historia gjykon liderët politikë jo vetëm nga ato që arrijnë në detyrë, por nga fuqia e qëndrueshme e ndikimit të tyre. Të shtunën, CDU bëri një hap të madh drejt përfshirjes së Merkel në panteon, së bashku me Helmut Kohl dhe Margatret Thatcher.

Kjo është arsyeja pse epoka e Merkel nuk është vetëm larg nga e kaluara. Mund të jetë vetëm fillimi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Shekulli”
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *