Day: September 14, 2021

Kosovë LAJME TË FUNDIT

Palët në Hagë debatojnë rreth nxjerrjes së materialeve, avokati i Kadri Veselit thotë se prokuroria po e keqpërfaqëson çështjen

Në Hagë po mbahet konferenca e shtatë mbi ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Palët kanë debatuar rreth nxjerrjes së materialeve për çka avokatët kanë kritikuar prokurorinë për vonesë në nxjerrjen e materialeve. Zyra e Prokurorit të Specializuar ka afati deri më 27 shtator të paraqesë materialet e siguruar, ndërkohë deri […]

Read More
SPORT TË FUNDIT

Zbulohen fjalët e Ronaldos që u tha bashkëlojtarë te Unitedi, para sfidës me Newcastlen

Cristiano Ronaldo sapo ka mbërritur, por ai tashmë është lideri i Manchester United. Ishte që kur u njoftua transferimi i tij. Dhe më shumë pas debutimit të tij spektakolar me ‘Djajtë e Kuq’: ai shënoi dy gola në ndeshjen kundër Newcastle. “Cristiano ngre të gjithë lart, i bën të gjithë të përqendrohen. Ai është gjithmonë […]

Read More
SPORT TË FUNDIT

Kur përvoja të tregon se çdo sekondë është i vlefshëm, momenti kur Ibra la këpucën e zgjidhur dhe ndoqi aksionin që në fund e konkretizoi me gol

Zlatan Ibrahimovic kishte një ndikim të menjëhershëm në rikthimin te Milani, duke shënuar gol në derbin ndaj Lazios. Rossonerët ishin nikoqir të rivalit nga Serie A, e që arritën të marrin pikë të plota, falë golave nga Rafael Leao e sulmuesi suedez. Ibrahimovic u inkuadrua në lojë në minutën e 60-të në vend të Leaos, […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Myftiu Tërnava letër ngushëllimi pas vdekjes së Rexhep Bojës

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, ka dërguar një letër ngushëllimi familjes Boja pas vdekjes së ish kryetarit të BIK-ut, Rexhep Boja. Në letër ngushëllimi thuhet “bashkë ndjejmë dhembjen me ju dhe njëkohësisht lusim Zotin e madhërishëm që ish myftiun ta marr në mëshirën e Tij. Kalimi në ahiret i […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Sh: Përgjegjës për zjarrin tragjik në Tetovë janë Komuna, Spitali dhe inspektorët komunal

Aleanca për Shqiptarët ka dërguar kritika deri te udhëheqësia e Komunës së Tetovës dhe Spitalit Klinik të Tetovës, pasi siç thonë, ata janë përgjegjës kryesorë për zjarrin tragjik që shpërtheu në Spitalin modular dhe ku si pasojë vdiqën 14 persona. Nga ASh-ja thonë se përgjegjësi duhet të mbajnë edhe inspektorët komunalë, pasi sipas tyre ata […]

Read More
LAJME Shqipëri TË FUNDIT

Befason Merkeli me përgjigjen ndaj Ramës: Pajtohem për diellin, po jo ndoshta me humorin

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk ka kursyer buzëqeshjen teksa ka dëgjuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama ku e fton të vizitojë sërish Shqipërinë që të “shpërblehet me diellin dhe humorin ballkanik“. Duke buzëqeshur, Merkel i përgjigjet: “Për humorin ndoshta do të duhej të shtjelloheshit më shumë, kurse sa i përket diellit jam dakord me ju”. […]

Read More
LAJME Shqipëri TË FUNDIT

Konferenca e përbashkët/ Rama: Askush nuk e ka kuptuar më mirë se Merkel rajonin tonë! Pa të Ballkani Perëndimor nuk do të ishte njësoj

Kryeministri Edi Rama është duke mbajtur konferencën e përbashkët me kancelaren gjermane Angela Merkel. Teksa e falënderoi për të gjithë punën e bërë gjatë këtyre viteve për të gjithë rajonin, Rama tha se pa kancelaren Merkel, Ballkani nuk do ishte njësoj siç është sot dhe se procesi i Berlinit i iniciuar prej saj, e ka […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Simovski: Regjistrim pa dokument nuk mund të ketë!

Drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave, Apostoll Simovski ka kumtuar të dhënat e fundit për procesin e regjistrimit. Ka njoftuar, se procesi është duke u zhvilluar me rritëm të mirë dhe se dje janë regjistruar numër rekord i qytetarëve. Gjithsej 93.235 persona. I pyetur nga gazetarët, se a mund të regjistrohen personat që nuk janë […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Në Stacionin Policor në Çair denoncoi se ia kanë vjedhur veturën, por gënjeu, arrestohet një 20-vjeçar

Më 13.09.2021 në Çair është arrestuar D.I.(20) nga Kratova për shkak të ekzistimit të dyshimit se ka kryer veprën penale “denoncim i rrejshëm për vepër penale”. “Më 06.09.2021 në Stacionin Policor Çair, D.I. ka denoncuar se në rrugën “Goce Stojçevski” në Shkup ia kanë marrë veturën “Folksvagen tuareg” me targa të Italisë. Por, pas ndërmarrjes […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Refuzimi që të regjistrohemi, deri tani nuk janë shqiptuar dënime

Që nga fillimi i regjistrimit e deri më sot nuk është dënuar asnjë qytetarë që ka refuzuar të regjistrohet. Siç bëri të ditur drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave, Apostoll Simovski personat që kanë hezituar të regjistrohen, janë bindur më vonë që të bëjnë këtë. Njoftoi se deri më tani nuk është shqiptuar asnjë dënim. […]

Read More