AUTO & TECH

AUTO & TECH BOTË TË FUNDIT

Risia e fundit e Apple, si do të komunikojnë përdoruesit e iPhone 13

Apple pritet të jetë partner me Globalstar për të sjellë lidhjen e komunikimit satelitor në modelet e iPhone 13 që pritet të hidhet në treg në të ardhmen. Lajmi është bërë publik nga nga një njoftim i analistit të Apple, Ming-Chi Kuo. Bëhet fjalë për një version të personalizuar të çipit bazë të Qualcomm X60, […]

Read More
AUTO & TECH BOTË TË FUNDIT

Robotët policë që përgjojnë dhe spiunojnë “sjelljet e padëshiruara sociale” në Singapor

Nëse ju qëllon të vizitoni Singaporin këto kohë, mos harroni t’ia bëni me dorë njërit prej fqinjëve tuaj miqësorë – këta janë robotët spiunë me emrin e famshëm spanjoll ‘Xavier’ që shqiptohet Havier. Agjencia HTX në Singapor sapo ka vënë në punë dy robotë ‘Xavier’ të cilët sipas agjencisë, përdorin kamera me një fushë pamje […]

Read More
AUTO & TECH TË FUNDIT

Prezantohen televizorët transparentë

Televizorët po shkojnë duke u bërë më të lehtë dhe më të mëdhenj për çdo vit. Por versionet e 2021-tës mundësojnë edhe kalimin nëpërmjet tyre. Në një video të shfaqur në konferencën e teknologjisë “CES 2021”, kompania LG ka prezantuar një televizor transparent, me ekran që mund të shihet vetëm kur ndizet. Klipi shpërfaq pamjet […]

Read More
AUTO & TECH TË FUNDIT

Bie nga sistemi platforma e mesazheve “Signal”

Platforma e mesazheve Signal ka thënë se po përjeton “probleme teknike” derisa po mundohet të akomodojë brenda saj miliona përdorues të rinj. Disa përdorues kanë raportuar se kanë pasur probleme të dërgojnë mesazhe nga ky aplikacion për orë me radhë, shkruan BBC. Ka pasur rritje të interesit të njerëzve në këtë aplikacion, pasi rivali i […]

Read More
AUTO & TECH BOTË LAJME

Humbi ndeshjen në video-lojë, çmendet 31-vjeçari, godet kushuririn dhe hidhet nga ballkoni

Pasi humbi një ndeshje në një video-lojë, playstation, një 31-vjeçar nga provinca gjermane e Nordrhein-Westfalen u hodh nga ballkoni i katit të parë të një shtëpie në Willebadessen. Nga dëshmitë e të afërmve, një kushëri erdhi për të vizituar të riun dhe pasi ata pinë diçka, ata luajtën futboll përmes një video-loje. Pasi humbi lojën, […]

Read More
AUTO & TECH

E pabesueshme! E vrau për muzikën në Lap-Top. Del para gjyaktës shqiptari që vrau me thikë djalin e tij në Greqi

Babai dhe vëllai i 26-vjeçarit i cili u godit me thikë gjatë një grindje mes të treve në Kretë shkuan sot në gjykatë për të kërkuar falje. Rreth një orë larg babait të tij, ai u dërgua në Gjykatën e Heraklion, në mënyrë që t’i kërkonte falje 24-vjeçarit i cili u arrestua gjithashtu për përplasjen […]

Read More