HISTORI

BOTË HISTORI LAJME

Prej vitit 1919, ky vend ruhet çdo orë e minutë për një arsye të veçantë

Varri i ushtarit të panjohur është një monument i ngritur në nder të kujtimeve të përbashkëta të të gjithë ushtarëve, marinsave, aviatorëve dhe detarëve të vrarë në çdo luftë. Varret e tilla mund të gjenden në shumë vende dhe janë zakonisht të profilit të lartë të monumenteve kombëtare. Ky monument ndodhet në Virixhinia të Shteteve […]

Read More
HISTORI

AnaIisti Turk nxjer flamurin Shqiptar në emision dhe thotë: Këta e kanë shkruajtur Historinë e Vërtetë (VIDEO)

Analisti turk nxjer falmurin shqiptar në emision dhe thotë: Këta e kanë shkruajtur historinë e vërtetë. Analisti turk Ahmet Cakar në emision nuk e ka mbajtur veten dhe ka shprehur hapur dashurinë për shqiptarët dhe për triumfet tona si popull gjithandej. Shqiptarët janë popull i vendosur, besnik dhe të suksesshëm në të gjitha lëmitë. Ata […]

Read More
HISTORI

Analizë: Shqipëria, Kroacia apo Serbia, cila e ka ushtrinë më të fortë në Ballkan?

Në Ballkan ushtrinë më të fu qishme po del ta ketë Kroacia e cila në këto matje është renditur në vendin e 68-të, duke e lënë prapa Serbinë e cila është në pozitën e 83-të, Shqipëria ka arritur të dalë në vendin e 90-të, duke lënë prapa kështu Slloveninë, Bosnje Hercegovinën dhe Maqedoninë. Në këtë […]

Read More
HISTORI

Kënga e ushtarëve Ilirë me të cilën marshonin në luftë

Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez te vitit 1888. Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin “Les Rives Illyriennes – Brigjet Ilire”, botuar në Paris në vitin 1888, gjejmë, në faqen e tij të 350, një këngë të rrallë luftarake ilire. Kënga vë në dukje trimërinë e paraardhësve tanë, […]

Read More
HISTORI

Eksperti amerikan: Habitem si shqiptarët e Maqedonisë nuk e përkrahin Nënën Terezën e Skenderbeun pse janë të krishterë

Njohësi i çështjeve politike në Ballkanin Perëndimor nga SHBA’ja, Alon Ben-Meir, ka shprehur shqetësimin për qasjen ndaj identitetit nacional dhe atij fetar tek shqiptarët e Maqedonisë. Ben-Meir ka thënë se ka ngelur i habitur nga ideja se si grupet fanatike fetare thonë se shqiptarët nuk duhet ta njohin Nënën Terezë si shenjtërore, e as Gjergj […]

Read More
HISTORI

Misteri i armëve të Skënderbeut (VIDEO)

Në vitin 2012, në 100 vjetorin e pavarësisë, pas një marrëveshje mes autoriteteve shqiptare dhe atyre austriake, u lejua sjellja ne Tirane dhe ekspozimi disa javor në muzeun Historik Kombëtar i armëve të Gjergj Kastriotit, Skënderbeut. Por si rrugëtuan armët e tij, nga trojet arbërore në muzeun e Vienës në Austri ? U rrëmbyen, u […]

Read More
BOTË HISTORI Kosovë LAJME Maqedoni Shqipëri

Figurat e shquara shqiptare që u ndanë nga jeta gjatë 2020-s

Ky vit ka qenë një vit shumë i vështirë për të gjithë ne, dhe në vendin tonë kanë humur jetën disa nga emrat më të njohur të fushave të ndryshme, herë për shkak të Covid dhe herë jo. Në këtë artikull gjeni një vështrim pas mbi disa nga figurat më me ndikim dhe trashëgiminë e […]

Read More
HISTORI

Më në fund zbulohet, ja sa i gjatë ka qenë Gjergj Kastriot Skënderbeu

Kur është fjala për ato per sonalitete që kanë lënë shumë gjurmë në histori, kureshtja njerëzore kërkon të mësojë për ta edhe gjëra dhe detaje nga më të voglat. Kështu, figura më madh ore e popullit shqiptar, Kr yez oti mesjetar, Gjergj Kastrioti, i mbiquajturi Skënderbe, shpeshherë është por tretizuar dhe përshkruar si një njeri […]

Read More
HISTORI LAJME Maqedoni

Georgievski: ‘Shkupi qytet Dardan, Manastiri dhe Ohri janë ilir’ (VIDEO)

Një deklaratë e ish-kryeministrit Lubco Georgievski ka bërë bujë në rrjetet sociale dhe disa portale. Kjo ka ndodhur për shkak të një proncimi të Lubço Georgievskit në një intervistë për televizionin Kanal 5 të dhënë vite më parë ku ai fletë për historinë e Shkupit dhe qyteteve tjera në Maqedoni, duke shtuar se historia dëshmon […]

Read More
HISTORI

A është i gjallë shqiptari që hesht?

“Të qash të gjallin e të kesh zili të vdekurin…!” Të qash të gjallin se ka vdekur pa e ditur e të kesh zili të vdekurin se iu vra trupi, por jo mendja, jo ndërgjegjia, jo arsyeja. Sikur të vdisnim të gjithë ashtu, natyralisht, fizikisht, me trurin e kthjellët dhe arsyen e qartë, me ideale […]

Read More