LAJME

BOTË LAJME TË FUNDIT

Nuk kam vdekur! Udhëheqësi taleban shfaqet në TV për të mohuar zërat për shkëmbim zjarri në Pallatin Presidencial me rivalët e tij

Zëvendëskryeministri i talebanëve Abdul Ghani Baradar ka mohuar raportet se ai ishte vrarë në një luftë të dyshuar me një grup terrorist rival, ndërsa u shfaq në kamera për herë të parë pas disa ditësh i fshehur. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, grupi islamik ishte gjendur në luftime të ashpra me të ashtuquajturit ‘të […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT Uncategorized

Arrestohet një mjek, dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare

B.A me profesion mjek është dërguar në mbajtje për 48 orë, pasi i njëjti dyshohet se ka keqpërdorur pozitën spo autoritetin zyrtar. Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie. “Me urdhër të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK), Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Policinë e Kosovës, kanë […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Humb jetën 23 vjeçarja në Drenas, familjarët thonë se vdiq pasi e mori vaksinën kundër COVID-19

Një 23 vjeçare në Drenas ka ndërruar jetë, por familjarët e saj thonë se vdekja ndodhi tri ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër coronavirusit. Familjarët e 23 vjeçares, Zarife Imeri, në rrjetet sociale kanë shpërndarë lajmin për vdekjen e saj, teksa thonë se ajo ka humbur jetën 48 orë pasi është […]

Read More
Kosovë LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Mbledhja e qeverive Kosovë – Maqedoni e Veriut, këto janë 11 marrëveshjet që do të nënshkruhen

Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të nënshkruajnë 11 marrëveshje bilaterale në takimin e sotëm të përbashkët në Shkup. Njëra ndër to do të jetë edhe studim i fizibilitetit për rrugën Prizren–Tetovë dhe rregullimi kufitar të komunikacionit hekurudhor. Këtë e ka bërë të ditur shefi i kabinetit të kryeministrit Albin Kurti, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Zaev: Spitalet modulare janë të sigurta, kanë shpëtuar mijëra jetë

“Spitalet modulare janë të sigurta dhe të ndërtuara sipas standardeve. Ato janë lloji i njëjtë sikur edhe gjithkund në botë. Ato shpëtuan mijëra jetë dhe për momentin në to trajtohen rreth 200 qytetarë”. Këtë e deklaroi sot kryeministri Zoran Zaev, në lidhje me spitalet modulare. Ai theksoi se kontrollet në spitalet modulare janë përforcuar dhe […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Me ceremoni zyrtare fillon mbledhja e përbashkët në mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Ka filluar ceremonia e pritjes zyrtare të Qeverisë së Kosovës nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ku sot të dy qeveritë do të mbajnë mbledhje të përbashkët. Kryeministri Albin Kurti i shoqëruar nga ministrat e Qeverisë së Kosovës, janë pritur nga Zoran Zaevi dhe kabineti i tij qeveritar. Siç njoftuan dje nga Qeveria e RMV-së, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Javën e ardhshme mbyllet spitali modular për coronavirus në Gostivar

Javën e ardhshme spitali modular për pacientë me coronavirus në Gostivar do të mbyllet për shkak se për momentin nuk ka nevojë. Numri i pacientëve vazhdimisht zvogëlohet dhe është çështje ditësh se kur do të mbyllet përkohësisht. “Në spitalin modular momentalisht ka tre pacientë të hospitalizuar me coronavirus, prej të cilëve me siguri do të […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Sela: Lejet për kazino i jep ministri Fatmir Besimi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela në emisionin “Click Plus” në TV21, ka folur në lidhje me situatën politike në vend dhe zgjedhjet e ardhshme lokale. Në lidhje me akuzat e BDI-së se Arben Taravari nuk i mbyll kazinotë në Gostivar, Sela tha se lejet për hapjen e kazinove i jep ministri i Financave, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Shilegov: Askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit

Kryebashkiaku i Shkupit i ftuar në emisionin “Magazina Ekonomike” tha se askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit, ose nga i gjithë hartimi i decentralizimit. “Teksti që po hartojmë është i gjithi transparent dhe i qasshëm për publikun”, tha Shilegovi. Sipas tij, për këtë temë do të hapet një debat i gjerë publik, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Shkup: MPB vazhdon me gjobitjen e shkelësve të rregullave në trafik

Ministria për Punë të Brendshme informon se dje (15.09.2021) kanë vazhduar me kontrollet e intensifikuara në trafik. Nga MPB thonë se gjithsej kanë shqiptuar 231 gjoba në territorin e qytetit të Shkupit, duke përfshirë 66 sanksione për vozitje më të madhe se shpejtësia e lejuar, 13 për vozitje pa patentë shoferi, tetë për vozitje nën […]

Read More