BOTË

BOTË LAJME TË FUNDIT

Nuk kam vdekur! Udhëheqësi taleban shfaqet në TV për të mohuar zërat për shkëmbim zjarri në Pallatin Presidencial me rivalët e tij

Zëvendëskryeministri i talebanëve Abdul Ghani Baradar ka mohuar raportet se ai ishte vrarë në një luftë të dyshuar me një grup terrorist rival, ndërsa u shfaq në kamera për herë të parë pas disa ditësh i fshehur. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, grupi islamik ishte gjendur në luftime të ashpra me të ashtuquajturit ‘të […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Lagarde: Puna nga shtëpia është e ardhmja, do të zgjasë më shumë se pandemia

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde tha se punëtorët me shumë mundësi nuk do të kthehen në zyra me kohë të plotë. Lagarde shton se që kompanitë janë mësuar t’i bëjnë ballë kushteve fleksibile gjatë pandemisë COVID-19. “Po i drejtohemi një mjedisi hibrid, ku një pjesë e javës do kalohet në zyrë, në mënyrë […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Pamje si në filma ‘horror’! Pronarët e shtëpisë mbetën të tronditur kur pranë në mes të natës një grua në tarracën e tyre

Një çift u tremb kur u zgjuan nga zhurma në kopshtin e tyre – vetëm për të parë një grua ‘zombie’ që endej jashtë tarracës së tyre në mes të natës. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, pronarët e shtëpisë nga Winfield, Kansas në Amerikën e Veriut ia treguan këto pamje djalit të tyre, i […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Ndryshimet klimatike: Bota po sheh dy herë më shumë ditë me temperatura mbi 50 gradë Celsius

Numri i ditëve jashtëzakonisht të nxehta çdo vit kur temperaturat arrijnë deri në 50 gradë Celsius, është dyfishuar që nga vitet 1980, ka zbuluar një analizë globale, shkruan BBC. Kjo, sipas analizës, tregon se do të ketë sfida të pashembullta për shëndetin e njeriut dhe mënyrën se si jetojmë. Numri i përgjithshëm i ditëve mbi […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Vuçiq pas takimit me Merkel: S’ka hyrje të Serbisë në BE pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Kancelarja gjermane Angela Merkel pas takimit të sotëm me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka shfaqur shpresën për progres në fazën e re të dialogut Kosovë-Serbi. Ajo në një konferencë për media në Beograd deklaroi se Kosova nuk do të zhduket nga agjenda dhe se disa çështje zgjidhen në fund procesit. “Disa çështje do të […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Njerëzit mund të marrin vaksina në biblioteka, qendra tregtare dhe xhami

Gjermania ka nisur të hënën një fushatë kombëtare të vaksinimit, me qëllim të rritjes së shkallës së imunizimit para stinës së dimrit. Përveç vendeve të caktuara tashmë për vaksinim në Gjermani, tani njerëzit do të mund të marrin vaksina pa bërë termine paraprakisht në disa lokacione brenda shtetit, përfshirë disa biblioteka, qendra tregtare dhe xhami. […]

Read More
AUTO & TECH BOTË TË FUNDIT

Risia e fundit e Apple, si do të komunikojnë përdoruesit e iPhone 13

Apple pritet të jetë partner me Globalstar për të sjellë lidhjen e komunikimit satelitor në modelet e iPhone 13 që pritet të hidhet në treg në të ardhmen. Lajmi është bërë publik nga nga një njoftim i analistit të Apple, Ming-Chi Kuo. Bëhet fjalë për një version të personalizuar të çipit bazë të Qualcomm X60, […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Drejt Gjermanisë vetëm me certifikatë vaksinimi

Gjermania ka ashpërsuar masat anticovid, duke lejuar të hyjnë në vend vetëm qytetarët që kanë certifikatë vaksinimi. “Në vëmendje të pasagjerëve që udhëtojnë nga Tirana International Airport drejt Gjermanisë Të gjithë personat që udhëtojnë nga Tirana International Airport mund të udhëtojnë drejt Gjermanisë vetëm në qoftë se janë të pajisur me çertifikatën e vaksinës, aprovuar […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

I dërguari i DASH për Ballkanin Perëndimor: SHBA-ja e dëshiron rajonin në BE

Zëvendësndihmës Sekretari për Çështje të Evropës dhe Euroazisë në Departamentin amerikan të Shtetit, njëherësh i dërguar i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se SHBA-ja vazhdon ta ketë si politikë kryesore ndaj Ballkanit Perëndimor mbështetjen e këtyre vendeve për integrim në Bashkimin Evropian. Në deklarimet e para që kur u emërua në […]

Read More
BOTË LAJME TË FUNDIT

Bajdeni shpalli gjendje të katastrofës në Kaliforni

Presidenti amerikan Xho Bajdeni shpalli gjendje të katastrofës natyrore në Kaliforni, pak para nisjes për në Sakramento, ku dëshiron në vendngjarje t’i shohë dëmet nga zjarret pyjore, kumtoi Shtëpia e Bardhë. “Presidenti Bajden shpalli gjendje gjendje të katastrofës në Kaliforni dhe i urdhëroi Shërbimit federal për ndihmë që të sigurojë rimëkëmbje të shtetit federal, e […]

Read More