Kosovë

Kosovë LAJME TË FUNDIT Uncategorized

Arrestohet një mjek, dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare

B.A me profesion mjek është dërguar në mbajtje për 48 orë, pasi i njëjti dyshohet se ka keqpërdorur pozitën spo autoritetin zyrtar. Kështu është bërë e ditur përmes një komunikate për medie. “Me urdhër të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës (PSRK), Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Policinë e Kosovës, kanë […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Humb jetën 23 vjeçarja në Drenas, familjarët thonë se vdiq pasi e mori vaksinën kundër COVID-19

Një 23 vjeçare në Drenas ka ndërruar jetë, por familjarët e saj thonë se vdekja ndodhi tri ditë pasi ka marrë dozën e parë të vaksinës kundër coronavirusit. Familjarët e 23 vjeçares, Zarife Imeri, në rrjetet sociale kanë shpërndarë lajmin për vdekjen e saj, teksa thonë se ajo ka humbur jetën 48 orë pasi është […]

Read More
Kosovë LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Mbledhja e qeverive Kosovë – Maqedoni e Veriut, këto janë 11 marrëveshjet që do të nënshkruhen

Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të nënshkruajnë 11 marrëveshje bilaterale në takimin e sotëm të përbashkët në Shkup. Njëra ndër to do të jetë edhe studim i fizibilitetit për rrugën Prizren–Tetovë dhe rregullimi kufitar të komunikacionit hekurudhor. Këtë e ka bërë të ditur shefi i kabinetit të kryeministrit Albin Kurti, […]

Read More
Kosovë LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Sot mbahet seancë e përbashkët qeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qeveria e Republikës së Kosovës sot do të mbajnë seancën e parë të përbashkët qeveritare, që do të udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Para nisjes së seancës së përbashkët do të ketë ceremoni të pritjes zyrtare, takim kokë më kokë mes […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Deputeti i LVV-së për debatin rreth hapjes së arkivave: Serbisë duhet t’ia heqim pretekstin se ne po fshehim diçka

Deputeti i LVV-së Enver Dugolli thotë se debati për arkivat e UÇK-së është ekzagjeruar. “Serbia pretendon se UÇK-ja ka arkiva të veçanta. Ne kemi thënë se Arkivi i Kosovës është i hapur dhe çdokush mund të vijë e të hulumtojë. Ne nuk duhet të biem në grackën e Serbisë pasi asgjë nuk kemi fshehur dhe […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Xhavit Jashari: Arkiva e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së ka vetëm emra

Kryetari i Shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve të UÇK-së, Xhavit Jashari, ka thënë se ushtria jonë nuk ka pasur as nuk ka arkiva. Jashari në “Debat Plus” ka akuzuar politikanët për gabimet e bëra në bisedime me Serbinë. “Delegacionit tona që kanë shkuar në bisedime kanë rrëshqitur: Ata ose nuk kanë qenë të informuar, ose […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Nis fushata zgjedhore – LDK dhe AAK deklarohen për pesë ditë fushatë, LVV dhe PDK pa qëndrim zyrtar

Sot ka nisur zyrtarisht periudha e fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, ku me kalendarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve fushata zgjedhore fillon më 16 shtator dhe përfundon më 15 tetor. Por për shkak të situatës me pandeminë disa nga partitë politike janë shprehur për shkurtimin e periudhës së fushatës. Lumir Abdixhiku, kryetar […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

MD-ja deri tani ka shpenzuar 3.5 milionë euro për të akuzuarit e Speciales

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka folur për shpenzimet që i mbulon ministria që ajo udhëheqë, për mbrotjen e krerëve të UÇK-së që gjenden në Hagë. Haxhiu në T7 ka thënë se deri 3.5 milionë euro janë shpenzuar deri më tani për këtë kategori. “Md është duke kryer punën në raport me komeptencat që na […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Palët në Hagë debatojnë rreth nxjerrjes së materialeve, avokati i Kadri Veselit thotë se prokuroria po e keqpërfaqëson çështjen

Në Hagë po mbahet konferenca e shtatë mbi ecurinë e çështjes ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Palët kanë debatuar rreth nxjerrjes së materialeve për çka avokatët kanë kritikuar prokurorinë për vonesë në nxjerrjen e materialeve. Zyra e Prokurorit të Specializuar ka afati deri më 27 shtator të paraqesë materialet e siguruar, ndërkohë deri […]

Read More
Kosovë LAJME TË FUNDIT

Myftiu Tërnava letër ngushëllimi pas vdekjes së Rexhep Bojës

Kryetari i Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, ka dërguar një letër ngushëllimi familjes Boja pas vdekjes së ish kryetarit të BIK-ut, Rexhep Boja. Në letër ngushëllimi thuhet “bashkë ndjejmë dhembjen me ju dhe njëkohësisht lusim Zotin e madhërishëm që ish myftiun ta marr në mëshirën e Tij. Kalimi në ahiret i […]

Read More