Maqedoni

Kosovë LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Mbledhja e qeverive Kosovë – Maqedoni e Veriut, këto janë 11 marrëveshjet që do të nënshkruhen

Qeveria e Kosovës dhe Qeveria e Maqedonisë së Veriut do të nënshkruajnë 11 marrëveshje bilaterale në takimin e sotëm të përbashkët në Shkup. Njëra ndër to do të jetë edhe studim i fizibilitetit për rrugën Prizren–Tetovë dhe rregullimi kufitar të komunikacionit hekurudhor. Këtë e ka bërë të ditur shefi i kabinetit të kryeministrit Albin Kurti, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Zaev: Spitalet modulare janë të sigurta, kanë shpëtuar mijëra jetë

“Spitalet modulare janë të sigurta dhe të ndërtuara sipas standardeve. Ato janë lloji i njëjtë sikur edhe gjithkund në botë. Ato shpëtuan mijëra jetë dhe për momentin në to trajtohen rreth 200 qytetarë”. Këtë e deklaroi sot kryeministri Zoran Zaev, në lidhje me spitalet modulare. Ai theksoi se kontrollet në spitalet modulare janë përforcuar dhe […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Me ceremoni zyrtare fillon mbledhja e përbashkët në mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Ka filluar ceremonia e pritjes zyrtare të Qeverisë së Kosovës nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ku sot të dy qeveritë do të mbajnë mbledhje të përbashkët. Kryeministri Albin Kurti i shoqëruar nga ministrat e Qeverisë së Kosovës, janë pritur nga Zoran Zaevi dhe kabineti i tij qeveritar. Siç njoftuan dje nga Qeveria e RMV-së, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Javën e ardhshme mbyllet spitali modular për coronavirus në Gostivar

Javën e ardhshme spitali modular për pacientë me coronavirus në Gostivar do të mbyllet për shkak se për momentin nuk ka nevojë. Numri i pacientëve vazhdimisht zvogëlohet dhe është çështje ditësh se kur do të mbyllet përkohësisht. “Në spitalin modular momentalisht ka tre pacientë të hospitalizuar me coronavirus, prej të cilëve me siguri do të […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Sela: Lejet për kazino i jep ministri Fatmir Besimi

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela në emisionin “Click Plus” në TV21, ka folur në lidhje me situatën politike në vend dhe zgjedhjet e ardhshme lokale. Në lidhje me akuzat e BDI-së se Arben Taravari nuk i mbyll kazinotë në Gostivar, Sela tha se lejet për hapjen e kazinove i jep ministri i Financave, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Shilegov: Askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit

Kryebashkiaku i Shkupit i ftuar në emisionin “Magazina Ekonomike” tha se askush nuk do të përjashtohet nga procesi i decentralizimit, ose nga i gjithë hartimi i decentralizimit. “Teksti që po hartojmë është i gjithi transparent dhe i qasshëm për publikun”, tha Shilegovi. Sipas tij, për këtë temë do të hapet një debat i gjerë publik, […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Shkup: MPB vazhdon me gjobitjen e shkelësve të rregullave në trafik

Ministria për Punë të Brendshme informon se dje (15.09.2021) kanë vazhduar me kontrollet e intensifikuara në trafik. Nga MPB thonë se gjithsej kanë shqiptuar 231 gjoba në territorin e qytetit të Shkupit, duke përfshirë 66 sanksione për vozitje më të madhe se shpejtësia e lejuar, 13 për vozitje pa patentë shoferi, tetë për vozitje nën […]

Read More
Kosovë LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Sot mbahet seancë e përbashkët qeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Qeveria e Republikës së Kosovës sot do të mbajnë seancën e parë të përbashkët qeveritare, që do të udhëhiqet nga kryeministri Zoran Zaev dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Para nisjes së seancës së përbashkët do të ketë ceremoni të pritjes zyrtare, takim kokë më kokë mes […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Sh: Përgjegjës për zjarrin tragjik në Tetovë janë Komuna, Spitali dhe inspektorët komunal

Aleanca për Shqiptarët ka dërguar kritika deri te udhëheqësia e Komunës së Tetovës dhe Spitalit Klinik të Tetovës, pasi siç thonë, ata janë përgjegjës kryesorë për zjarrin tragjik që shpërtheu në Spitalin modular dhe ku si pasojë vdiqën 14 persona. Nga ASh-ja thonë se përgjegjësi duhet të mbajnë edhe inspektorët komunalë, pasi sipas tyre ata […]

Read More
LAJME Maqedoni TË FUNDIT

Simovski: Regjistrim pa dokument nuk mund të ketë!

Drejtori i Entit Shtetëror të Statistikave, Apostoll Simovski ka kumtuar të dhënat e fundit për procesin e regjistrimit. Ka njoftuar, se procesi është duke u zhvilluar me rritëm të mirë dhe se dje janë regjistruar numër rekord i qytetarëve. Gjithsej 93.235 persona. I pyetur nga gazetarët, se a mund të regjistrohen personat që nuk janë […]

Read More